Tanie kredyty gotówkowe coraz popularniejsze

1
Tanie kredyty gotówkowe coraz popularniejsze

W ciągu minionego roku sprzedaż kredytów konsumpcyjnych wyraźnie wzrosła. Instytucje finansowe niemal bez przerwy reklamują tanie kredyty gotówkowe i w rezultacie według danych Biura Informacji Kredytowej w 2013 r. banki i SKOK-i udzieliły ponad 6,6 mln kredytów, a ich wartość przekroczyła 70 miliardów złotych!

Jeśli po kredyt, to tylko w Polsce

Tak dobre wyniki sprzedaży kredytów nie byłyby możliwe, gdyby ich osiągalność była zbyt mała. Bank Światowy opublikował niedawno raport „Doing Business 2014”, w którym Polska znalazła się na 3. miejscu pod względem dostępności do kredytów. Zdecydowanie wyprzedziliśmy m.in. Niemcy (28. miejsce), Danię (28.) i podobnie rozwinięte do naszego kraju Czechy (55.). Kluczem do sukcesu okazało się sprawne działanie Biura Informacji Kredytowej. Sposób jego organizacji i standardowe już wykorzystywanie danych z jego rejestrów do analizy kredytowej pozwala naszym bankom dokładnie oceniać ryzyko inwestycyjne. To z kolei sprzyja podejmowaniu pozytywnych decyzji kredytowych oraz bardziej liberalnej polityce sprzedażowej. Tanie kredyty gotówkowe są dowodem na to, że polskie banki nie muszą się obawiać kłopotów ze strony klientów. Podkreślmy, że ponad 90% danych zgromadzonych w BIK to informacje pozytywne, czyli mówiące o terminowo spłacanych zobowiązaniach.

Tanie kredyty gotówkowe pilnie poszukiwane

Skoro wspierany przez BIK system oceny ryzyka działa tak dobrze, bankierzy mogą nieco odważniej konstruować oferty kredytowe. Dodatkowym impulsem stała się ostatnia seria obniżek stóp procentowych, których poziom jest obecnie wyjątkowo niski. W rezultacie na rynku pojawiają się rzeczywiście atrakcyjne oferty.

Wartość kredytów udzielonych w 2013 r. wzrosła o 16% wobec roku poprzedniego. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie Polaków na tzw. „zastrzyki gotówki”. Wraz z rozwojem rynku, na którym mocną pozycję mają też firmy pozabankowe, klienci zaczynają być lepiej wyedukowani. Potrafią coraz lepiej wyszukiwać tanie kredyty gotówkowe, posługując się porównywarkami kredytów, kalkulatorami RRSO i powszechnie wymieniając się informacjami na forach poświęconych kredytom i pożyczkom.

Jakość rynku i rosnąca świadomość konsumentów idą w parze – analitycy już teraz zapowiadają, że pod względem popularności kredytów rok 2014 będzie jeszcze lepszy. Świadczy o tym znacznie większa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, liczba zapytań do BIK kierowanych przez banki w odpowiedzi na składane przez klientów wnioski kredytowe.

Dane prezentowane przez Biuro Informacji Kredytowej wskazują na jeszcze jeden ciekawy aspekt – zmniejsza się liczba bankowych kredytów na niskie kwoty. Ponad połowę pożyczek udzielonych przez banki w 2013 r. stanowiły umowy na kwoty do 4 tys. zł.

Oferowane obecnie tanie kredyty gotówkowe wyraźnie zachęcają do pożyczania większych sum.

1 KOMENTARZ

  1. Myślę, że te informacje nie powinny nas cieszyć, a w ręcz przeciwnie smucić. Skoro zajmujemy czołowe pozycje w rankingach jako kraj najczesciej udzielający kredytów, to coś musi świadczyć o zarobach w naszych krajach. Dlaczego np. Niemcy zajmują 28 miejsce? Ponieważ tam zarabia się zdecydowanie lepiej i ludzie nie potrzebują brać kredytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here