Tani kredyt gotówkowy coraz bardziej pożądany

12
Tani kredyt gotówkowy coraz bardziej pożądany

W pierwszym półroczu tego roku Polacy pożyczyli rekordową kwotę prawie 38 mld zł. Dzięki złagodzonym rekomendacjom KNF i dużej konkurencji w branży finansowej tani kredyt gotówkowy dostępny jest łatwo. Popyt na pieniądze jest wciąż duży i według prognoz analityków rynkowych będzie wzrastał.

Gotówka na wyciągnięcie ręki

Tegoroczne wyniki sprzedaży banków, SKOK-ów i prywatnych firm pożyczkowych są rzeczywiście spektakularne. Wartość udzielonych pożyczek wzrosła o prawie 5 mld w stosunku do roku 2008, czyli czasów sprzed wielkiego kryzysu finansowego, którego konsekwencją było wprowadzenie rygorystycznych zasad udzielania finansowania.

Tani kredyt gotówkowy stał się wtedy produktem trudno osiągalnym, ale bardzo poszukiwanym.

Spadek bezrobocia i złagodzenie wymogów Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie zasad udzielania tanich kredytów gotówkowych umożliwiły sprzedawcom skuteczne dotarcie do osób zainteresowanych szybkimi pieniędzmi na bieżące wydatki. Średnia kwota udzielonego finansowania wynosi obecnie 10 tys. zł. To też wartość rekordowa.

Popularności tanich pożyczek gotówkowych sprzyjają też nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, umożliwiające szybką ocenę klienta, dzięki czemu błyskawicznie rozwinął się sektor pozabankowy.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wartość tzw. „chwilówek” wzrosła o prawie 70% w stosunku do poprzedniego roku!

Tani kredyt gotówkowy na wszystko

Tani kredyt gotówkowy sprawia, że konsumenci kupują więcej. Zdaniem większości ekonomistów to zdecydowana oznaka poprawy sytuacji gospodarczej. Nie brakuje jednak głosów, że Polacy pożyczają coraz więcej, bo ich dochody mają coraz mniejszą siłę nabywczą. Innymi słowy, stać nas na coraz mniej.

Za tym argumentem przemawia m.in. fakt, że do łask wracają systemy sprzedaży ratalnej, które obejmują już nie tylko towary (głównie sprzęt AGD i RTV), lecz także usługi (np. stomatologiczne).

Tani kredyt gotówkowy wziął górę nad kredytami hipotecznymi, samochodowymi i inwestycyjnymi. Klienci instytucji finansowych szukają pieniędzy na stosunkowo proste wydatki. Im szybciej te pieniądze mogą otrzymać, tym lepiej. Dlatego chętnie i często korzystają z usług prywatnych pożyczkodawców, mimo że oferta sektora pozabankowego jest nieporównywalnie droższa od pożyczek bankowych. Zdaje się to potwierdzać tezę o słabej kondycji finansowej konsumentów.

Obecnie tani kredyt gotówkowy to po prostu taki, który można łatwo otrzymać i poradzić sobie z jego spłatą. Jego rzeczywisty koszt bywa skutecznie łagodzony wizją potrzebnych lub pożądanych przedmiotów.

12 KOMENTARZE

  1. W porównaniu z innymi krajami UE to prawda ze nasze zarobki starczają na mniej produktów. Na dodatek z tego co czytałem dostajemy gorszej jakości produkty po droższych cenach niż w innych krajach. Osobiście raz brałem tylko raty i nie zamierzam ponownie tego robić lepiej odłożyć sobie pieniądze i kupić od razu. Jak ktoś napisał „Jak ludzi nie stać na dana rzecz biorą kredyt” i to jest prawda bo gdyby było ich stać by mogli najpierw odłożyć pieniądze a później kupić dana rzecz. Zawsze podczas raty danej pożyczki może zdarzyć się coś nieoczekiwanego np. Utrata pracy i co wtenczas bierzemy kolejny kredyt i już łapiemy się w sidło niekończących się kredytów.

  2. Świetny artykuł na temat tanich kredytów gotówkowych.
    Oby więcej tego typu artykułów było publikowanych w internecie, bardzo pomagają przed podjęciem decyzji kredytowej.

  3. Czasem można trafić na tani kredyt na naprawdę fajnych warunkach. Wiem, bo sama taki mam. Trzeba się jedynie dobrze rozejrzeć i rozeznać aby nie wpaść w większe kłopoty.
    Pozdrawiam

  4. Jestem w szoku! 38 mld złotych? Nasze biedne społeczeństwo zadłuża się coraz bardziej, ludzie biorą kredyt gotówkowy żeby spłacić inny kredyt. Owszem kredyt jest łatwo wziąć, jednak trudniej spłacić…

  5. Kredyt na krótki okres czasu , bo przecież zabrakło mi trochę kasy. To ok. Rozumiem kredyt jeśli posiadami 70% potrzebnej kwoty, to 30% można wziąć i spłacać w późniejszym terminie. Ale jak ktoś nie ma na przeżycie miesiąca a zaciąga kredyt – to sorry.

  6. Strach jest brać kredyt, ale w Polsce za najniższą krajową nie da się przeżyż. Zawłaszcza wtedy gdy jest się jedynym żywicielem rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here