Skok na kasę

1
Skok na kasę

Zgodnie z Prawem bankowym słowo „kredyt” zarezerwowane jest dla banków. Tylko one mogą w ten sposób definiować swoje produkty. Nie oznacza to jednak, że tylko one mogą pożyczać pieniądze w sposób legalny, zorganizowany i monitorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dobrym miejscem na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej są SKOK-i, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Gotówka ze SKOK-u

Obecny system SKOK-ów powstał w 1992 r. Tworzy go 30 odrębnych kas o zasięgu regionalnym. Kasy szybko zdobyły ogromną popularność – dzisiaj na terenie całego kraju łącznie blisko 2 tysiące ich oddziałów, z których produktów korzysta ponad 2,6 mln osób. Wartość pożyczek udzielonych przez nie do września 2013 r. wyniosła niespełna 12 mld zł (za: Kasa Krajowa SKOK). To pokazuje, że SKOK-i stały się znaczącym uczestnikiem rynku finansowego w Polsce i dla wielu ludzi stały się instytucją tzw. pierwszego wyboru. Mimo to nadal trudno je znaleźć w rankingach pożyczek gotówkowych.

Kto może skorzystać z oferty SKOK-u?

Jedną z cech odróżniających SKOK-i od banków jest… brak klientów. Z produktów kas mogą bowiem skorzystać wyłącznie ich członkowie. Bez względu na to, czy mówimy o kontach osobistych, lokatach czy pożyczkach, są one przeznaczone wyłącznie dla pełnoprawnych członków kas. Na szczęście członkostwo jest łatwo dostępne – wystarczy udać się do wybranego oddziału SKOK, wypełnić deklarację oraz:

  • wnieść opłatę wpisową,
  • opłacić wkład członkowski,
  • wykupić 1 udział w kasie.

Wysokość poszczególnych opłat jest różna w poszczególnych kasach, ale nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Wkłady członkowskie i udziały są zwracane w przypadku wyrejestrowania się z kasy.

Ideą SKOK-ów jest gromadzenie depozytów i udzielanie pożyczek tylko „we własnym gronie”. Innymi słowy to spółdzielnia powołana, by zaspokajać potrzeby finansowe jej członków.

Do wyboru do koloru

Oferty poszczególnych kas różnią się nieco, dlatego jeśli mamy w zasięgu kilka oddziałów, warto sprawdzić oferty w każdym z nich. Łączy je jedno – szeroka gama produktów kredytowych. Do wyboru są pożyczki gotówkowe, „chwilówki”, konsolidacyjne oraz odnawialne linie pożyczkowe. Oprócz tego kasy przygotowują produkty dedykowane grupom klientów: pożyczki dla seniorów, VIP-ów, dla członków kas z długim stażem i dla „nowicjuszy”, wakacyjne, świąteczne…

Oprocentowanie pożyczek jest porównywalne, a czasem nawet niższe od kredytów bankowych. Okresy spłaty wynoszą od kilku miesięcy do nawet 10 lat.

SKOK-i coraz bardziej przypominają małe banki. Zaczynają budować ofertę dla przedsiębiorstw, proponują produkty inwestycyjne, mają własne bankomaty, sprzedają ubezpieczenia i rozwijają sieci partnerskie. Za kilka lat mogą stać się poważną konkurencją dla tradycyjnych bankierów. Już teraz są atrakcyjne dla osób, które nie spełniają ostrych kryteriów bankowych, a które chcą uniknąć pożyczania drogich pieniędzy w firmach pożyczkowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uzyskać pozytywną decyzję kredytową?
Następny artykułPożyczka gotówkowa w domu klienta
Pisanie o branży finansowej to moje hobby. Szukanie najlepszych okazji, kruczków w ofertach... to dla mnie najciekawsze wyzwania. Lubię dzielić się swoją wiedzą o finansach z internautami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here