Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe dostępne w poszczególnych bankach znacząco różnią się oprocentowaniem. Ich rzeczywista wartość waha się w granicach 15%-35%. Nie znaczy to jednak, że najlepszy kredyt gotówkowy to tani kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy i jego oprocentowanie

Oprocentowanie kredytów gotówkowych jest zależne nie tylko od ofert poszczególnych banków, ale również od pożyczanej kwoty, wysokości raty i długości spłaty zobowiązania. Dlatego też w celu sprawdzenia, jak oprocentowany jest dany kredyt gotówkowy, należy przyjąć ujednolicone założenia w zakresie wyżej wymienionych czynników. Rozpatrzmy więc kredyt gotówkowy zaciągany na okres czterech lat na kwotę 20 tys. zł.

W tym przedziale tani kredyt gotówkowy jest dostępny w Lucas Banku; jego rzeczywiste oprocentowanie wynosi nieco ponad 13% i jest ono w tej chwili najniższe na rynku. Istnieje jednak haczyk: prowizja od jego przyznania to 5%. Nawet pomimo tak wysokiej prowizji kredyt gotówkowy oferowany przez Lucas Bank jest najtańszy na rynku.

Tuż za nim plasuje się Polbank EFG, który proponuje oprocentowanie wynoszące nieco ponad 18%. Kredyt gotówkowy przyznawany przez ten bank nie jest jednak obarczony prowizją.

Na trzecim miejscu znajduje się propozycja banku Allianz, który oferuje oprocentowanie o wartości 18,5%. Wybierając ten kredyt gotówkowy, trzeba pamiętać o 5% prowizji pobieranej przy jego udzielaniu.

Jeżeli chodzi o najdroższy kredyt gotówkowy, to jest on dostępny w Invest Banku, a jego oprocentowanie wynosi niemalże 36%. Ponadto został on obarczony dodatkowymi opłatami, takimi jak 5% prowizja i ubezpieczenie.

NAZWA BANKUOPROCENTOWANIEPROWIZJA
Lucas Bank13,34%5,00%
Polbank EFG18,27%brak
Allianz18,5%5,00%
Volkswaven Bank direct20,41%5,00%
Invest Bank21,52%5,00%
Multibank21,95%5,00%
WBK22,86%5,00%
Bank BGŻ23,98%5,00%
Raiffeisen Bank24,68%4,00%
Invest Bank35,89%5,00%

Oprocentowanie to nie wszystko

Na podstawie przedstawionych danych widać, że rozpiętość ofert prezentowych przez banki jest bardzo duża. Decydując się na tani kredyt gotówkowy z Lucas Banku, nadpłacimy 1/4 sumy, a w przypadku oferty proponowanej przez Invest Bank ponad 1/3. Nie znaczy to jednak, że wybierając kredyt gotówkowy, należy kierować się tylko i wyłącznie oprocentowaniem; ważne są również inne czynniki, takie jak opcja powiększenia pożyczonej kwoty, szybsza spłata kredytu, maksymalny okres spłaty i wysokość kredytu czy też zamiana rat. Wszystkie uwarunkowania należy dobierać indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWady i zalety kredytów gotówkowych
Następny artykułDo jakiej kwoty kredyt gotówkowy?
Pisanie o branży finansowej to moje hobby. Szukanie najlepszych okazji, kruczków w ofertach... to dla mnie najciekawsze wyzwania. Lubię dzielić się swoją wiedzą o finansach z internautami.