Oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku – niespodzianek nie będzie

4

Obecna sytuacja na rynku finansowym wskazuje, że oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku nie ulegnie znaczącym zmianom. Niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, które są podstawowym wyznacznikiem cen pożyczek i kredytów gotówkowych, raczej nie zostaną podwyższone do poziomu, który mógłby istotnie wpłynąć na kształt ofert kredytowych.

Niskie oprocentowanie kusi klientów

Prezentowane w reklamach ceny pożyczek i kredytów zachęcają klientów do ich zaciągania. Na rynku można znaleźć oferty, w których nominalne oprocentowanie wynosi nawet 6%. Wprawdzie często towarzyszy temu również prowizja i kilka wymogów w postaci założenia konta czy wykupu ubezpieczenia, ale samo oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku w niektórych bankach rzeczywiście bywa niskie.

Według danych Biura Informacji Kredytowej w I kwartale tego roku banki i SKOK-i udzieliły największej od czterech lat liczby kredytów i pożyczek. Myli się jednak ten, kto wierzy, że głównym powodem tego wzrostu jest ogólne oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku. Mimo że Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje bazową stopę procentową na niskim poziomie, spore grono instytucji finansowych wciąż oferuje stosunkowo drogie kredyty. W zdecydowanej większości przypadków oprocentowanie nominalne przekracza 10%, a często sięga poziomu maksymalnego, czyli 16%.

Skąd zatem rosnąca liczba udzielanych kredytów?

Pierwszy powód jest prosty – w minionych miesiącach banki złagodziły swoją politykę kredytową wobec konsumentów zainteresowanych krótkoterminowym finansowaniem. Ponieważ zgodnie z zapowiedziami RPP stopy bazowe w najbliższym czasie nie wzrosną, to bardziej liberalne podejście będzie utrzymywane. Skoro zatem o kredyt jest i będzie łatwiej, większa liczba klientów go otrzyma.

Drugi powód jest równie prosty, ale mniej optymistyczny – rośnie nie tylko liczba kredytów bankowych, ale i pożyczek pozabankowych, tzw. „chwilówek”, udzielanych przez prywatne firmy. To wyraźny znak, że Polacy coraz częściej muszą sięgać po gotówkę z zewnątrz, by móc sfinansować swoje wydatki.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku – prognoza

Bazowe stopy procentowe zostały obniżone przez RPP do obecnego poziomu już w zeszłym roku. Niewykluczone, że pozostaną na nim przez cały bieżący rok. Z tego powodu drastycznie spadło oprocentowanie lokat, jednak średnie ceny kredytów gotówkowych nie zmalały równie spektakularnie. To dość zrozumiałe, trudno przecież sobie wyobrazić instytucje finansowe chętnie rezygnujące z zysków, jakie generują produkty kredytowe. Oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku najprawdopodobniej pozostanie zatem na obecnym poziomie. Niespodzianek zatem nie będzie – zaciągnięcie pożyczki będzie kosztowało wciąż tyle samo.

Potwierdzają to również wszelkie rankingi, także te publikowane w naszym serwisie.

Prezentowane w nich oferty zawierają wciąż podobne ceny, kwoty prowizji i warunki spłaty, a jakiekolwiek promocyjne oprocentowanie kredytów gotówkowych w 2014 roku z pewnością będzie wymagało spełnienia przez klienta wielu dodatkowych warunków.

4 KOMENTARZE

  1. Czyli co, w wielkim skrócie nic nowego nasz nie czeka w tym roku? A tak z innej beczki, z doświadczenia może wiesz… W jakim banku jest najbardziej opłacalny kredyt hipoteczny? Przymierzam się to niego 🙂

  2. Całe szczęście, nie widzę wielkich zmian w tych kredytach. Co prawda i tak tanio bardzo nie jest, ale czasami się opłaca zdecydować na kredyt niż nie robić i blokować swoje decyzje ze względu na brak kasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here