Kredyty gotówkowe dla małych firm

1
Kredyty gotówkowe dla małych firm

Rynek pożyczek kojarzony jest przede wszystkim z ofertą dla konsumentów. Tymczasem równie często poszukiwane są kredyty dla małych firm. Znalezienie i pozyskanie takiego finansowania jest jednak znacznie trudniejsze, niż w przypadku zwykłych pożyczek „na dowód”. Gdzie w takim razie znaleźć dobre kredyty gotówkowe dla firm?

Firmowy kredyt na bank

Kredyty dla małych firm proponuje już niemal każdy bank. Nawet pobieżne przejrzenie informacji dostępnych na stronach internetowych wystarczy, by zorientować się w aktualnej ofercie.

Zawsze należy zacząć od banku, w którym prowadzone jest konto firmy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie finansowania na interesujących warunkach, a dodatkowym atutem klienta staje się korzystanie z kilku produktów w jednej instytucji. Tacy klienci są cenni, ponieważ zazwyczaj zostają w danym banku na dłużej – mogą zatem liczyć na dobre warunki współpracy.

Niektóre banki szczególnie mocno promują oferowane przez siebie kredyty gotówkowe dla firm – do nich należą m.in. Idea Bank, BNP Paribas Bank Polska i Alior Bank. Są także banki zapewniające preferencyjne warunki przedsiębiorstwom z konkretnych branż (np. energii odnawialnej, rolników) – m.in. BOŚ Bank i Bank BGŻ. W tych propozycjach można znaleźć kredyty dla małych firm dostępne już od pierwszego dnia ich działalności. Atrakcyjne warunki można też otrzymać w bankach spółdzielczych, których zasięg jest regionalny, przez co bywają one wyjątkowo „przyjazne” lokalnym klientom. Od niedawna oferty pożyczek firmowych można znaleźć także w niektórych Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Kredyty dla małych firm ze wsparciem unijnym

To obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania małych firm. Adresowane są do mikro- i małych przedsiębiorstw, które zaczynają działalność, nie mają jeszcze zbudowanej historii kredytowej lub wystarczających zabezpieczeń. Warto poszukać w bankach właśnie takich kredytów, ponieważ oprócz ich dużej dostępności wyróżniają się także wyjątkowo niskim oprocentowaniem (już od 1,5%) i brakiem prowizji.

Informacji o unijnych programach finansowania małych przedsiębiorstw można szukać na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl). Jednym z najciekawszych instrumentów jest inicjatywa Jeremie – oferowane w jej ramach standardowe pożyczki wynoszą od 250 tys. do 1,7 mln złotych, a maksymalny okres ich spłaty wynosi 5 lat. Minusem jest fakt, że z inicjatywy Jeremie mogą skorzystać przedsiębiorcy tylko z sześciu województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Kredyty gotówkowe dla firm – bariery do pokonania

Mimo bogactwa ofert małe firmy nie mają łatwego dostępu do gotówki. Kredyty są im szczególnie potrzebne w dwóch momentach działalności: kiedy firma powstaje i dopiero uruchamia swoje zdolności wytwórcze i kanały sprzedaży oraz gdy przedsiębiorstwo rozwija się i potrzebne są pieniądze na dalsze inwestycje.

Małym przedsiębiorstwom trudniej jest pozyskać kapitał, szczególnie gdy działają w formie prawnej określanej jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W tym drugim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank potraktuje przedsiębiorcę jak zwykłego konsumenta, w dodatku z grupy podwyższonego ryzyka – około 30% małych firm nie jest w stanie przetrwać pierwszego roku. Dlatego na ogół kredyt gotówkowy dla firmy wymaga ustanowienia zabezpieczeń – weksla in blanco lub zastawu na majątku (np. na pojazdach lub nieruchomościach). Na szczęście banki akceptują poręczenia i tu przydatne stają się fundusze poręczeń kredytowych.

Na terenie każdego województwa działa kilka takich firm, które mogą pomóc w uzyskaniu kredytu bankowego dla początkujących przedsiębiorców.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt i właściwe stopy procentowe
Następny artykułJak uzyskać pozytywną decyzję kredytową?
Pisanie o branży finansowej to moje hobby. Szukanie najlepszych okazji, kruczków w ofertach... to dla mnie najciekawsze wyzwania. Lubię dzielić się swoją wiedzą o finansach z internautami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here